Po czym jeździć


Fingerboardem jeździmy przeważnie po płaskich powierzchniach np. stole czy biurku. Jednak po pewnym czasie jazda non-stop po stole staje się nudna - dlatego też wymyślono przeszkody do jazdy na fingerze, czyli najróżniejsze wjazdy, najazdy, wyskocznie itp. Kiedy połączymy kilka przeszkód ze sobą, lub poprostu ustawimy je obok siebie na stole - powstaje fingerpark, który daje nam bardzo dużo możliwości wykonywania tricków - od najprostrzych grindów czy slide'ów - do najbardziej skomplikowanych combo'sów.

Firmą przodującą w produkcji przeszkód do fingerboardingu jest Blackriver-Ramps - niemiecka firma produkująca drewniane, ręcznie robione przeszkody do FB. Wykonane są z niezwykłą starannością. Firma ta produkuje pojedyńcze przeszkody, jak i całe fingerparki. W Polsce dostępne jedynie w internetowym skateshopie Andegrand. Zaraz po Blackriver-Ramps jest TechDeck - tym razem amerykańska firma produkująca sprzęt do fingerboardingu. Przezkody tej firmy są wykonane z plastiku, i nieda się ukryć, że są o wiele gorsze od przeszkód Blackriver-Ramps - zresztą niema się co dziwić, wkońcu ta firma specjalizuje się w produkcji fingerboardów, a nie przeszkód dla niego.

Teraz opiszę kilka podstawowych przeszkód do FB. Na zdjęciach są pokazane przeszkody Blackriver-Ramps.



Rail

Jest to zwykła rurka, może być kwadratowa lub okrągła, służy do slide'owania - ślizgania się po niej blatem deski, lub grind'owania - czyli ślizganiu się po niej na truckach fingera. Rail bardzo często jest przymontowany do innych przeszkód np. funboxów. Przykładowe tricki na railu: boardslide, nosegrind, 50-50.



Funbox

Może to być zwykłe pudełko, ale prawie zawsze dołączone są do niego jakieś zjazdy, raile czy murki. W widocznym na zdjęciu funboxie firmy Blackriver-Ramps widzimy dwa najazy z dwóch stron, a na nich zamontowane raile. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, poniewaz możemy np. wjechać z jednej strony funboxa, zrobić jakiś tricki np. kickfilp, wylądować na railu, wykonać jakiś grind np. 50-50, i efektownie zeskoczyć. Więc jak widać na funboxie możemy wykonywać najróżniejsze tricki - to skomplikowane, jak i te prostsze.



Picnic Table

Jak wskazuje nazwa - chodzi tutaj o stolik piknikowy (z ang. picnic table). Na przeszkodzie tej najczęściej wykonuje się grind'y, slide'y oraz różne combo'sy (np. kickflip to nose manual to backflip out). Budowa tej przeszkody nie jest trudna, dlatego warto spróbować zrobić ją samemu. Z pewnością będzie się na niej fajnie jeździło.



Ławeczka

Jest to prosta przeszkoda, poprostu deseczka na dwóch podporach. Głównie służy do grind'owania i slide'owania po niej, oraz przeskakiwaniem przez nią. Mimo to jest przeszkodą bardzo ciekawą i wartą zrobienia, choćby z powodu łatwości wykonania.



Quarter Pipe

Jest to rampa o budowie zbliżonej do rury przeciętej na ćwierć (z ang. quarter - ćwierć, pipe - rura). Przeważnie przeszkoda ta służy do najechania na nią fingerkiem, wyskoczeniu i wykonaniu tricków np. heelflip, i wylądowaniu - albo na niej, albo gdzieś obok. Jeździ się po niej bardzo fajnie, polecam tą przeszkodę.



Half Pipe

Wielka przeszkoda. Jest budowy zbliżonej do rury przeciętej na pół (z ang. half - pół, pipe - rura). Wykonuje się na niej tricki prawie takie same jak na quarterze, ale po wykonaniu tricku lądujemy w przeszkodzie i jedziemy w drugą stronę, wjeżdżamy, wykonujemy trick, i znowu lądujemy, i tak w kółko.



Grind Box

Chyba najbardziej prosty w budowie, prostokątny element służący do grind'owania i slide'owania. Najczęściej na krawędziach ma zamontowane kątowniki ułatwiają wykonywanie slide'ów i grind'ów. Wykonuje się na nim tricki takie same jak na Picnic Table.



Paleta

Zbudowana jest ze skejonych ze sobą listewek drewna. Służy głównie do przeskakiwania przez nią, i podkładania jej pod inne przeszkody, np. podłożymy sobie taką paletke pod raila, i mam raila pochyłego ;) Najprościej można zrobić taką paletę z patyczków po lodach.


Created by Syriusz - all rights reserved